VPN – מה זה ולמה אתם צריכים את זה?

הנמכרות ביותר

אם אתם מתעניינים בטכנולוגיה, אין כמעט סיכוי שלא שמעתם את המונח  VPNלפחות פעם אחת. האם כל אחד צריך VPN ומה זה בדיוק נותן? כל התשובות במאמר שלפניכם.

VPN הם ראשי התיבות של רשת וירטואלית פרטית (לא להתבלבל עם VPS שהוא מונח דומה מתחום שרתי האחסון).

ניתן לחשוב על VPN כמעין צינור פרטי שמבצע הצפנת מידע וכך לא חושף את הפעילות שלכם לעיניים של הספק אליו אתם מחוברים. זה יכול להיות ספק אינטרנט או רשת ציבורית. באופן זה רק שרת ה-VPN יודע מי אתם. בנוסף לכך, שרת VPN יכול לגרום לאתרים מסוימים לחשוב שאתם נמצאים במדינה אחרת (ה-IP שלכם ישתנה לכזה שאינו של ישראל).

זהו פחות או יותר ההסבר הטכני על VPN, אבל מה זה באמת נותן לנו?

1.ספק האינטרנט כבר לא יכול להאט אתכם. למשל, יש ספקי אינטרנט שמאטים ערוצים מסוימים כמו ערוצי שיתוף קבצים בתקן של BitTorrent, שרתי משחקים וכו’.

2.כל רשת Wi-Fi בה תשתמשו תהפוך להיות הרבה יותר בטוחה.

3.ספק האינטרנט שלכם לא יודע מה בדיוק אתם עושים, זאת בניגוד למצב “גלישה בסתר” בו הפרטים האלו סך הכול לא נשמרים על המחשב.

4.ניתן להתחבר לרשת הביתית שלכם או לרשת בעבודה מרחוק כאילו אתם שם, אפילו אם אתם נמצאים בנסיעה, וזה מן הסתם הרבה יותר בטוח.

5.תוכלו להתחבר לאתרים שחוסמים תכנים מסוימים לגולשים מישראל, זהו השימוש הנפוץ ביותר לשירותי VPN. לדוגמה, עבור צפייה באתרים כמו Hulu או צפייה בתכנים של נטפליקס שלא זמינים בישראל.

רגע, ה-VPN הזה בכלל חוקי?

כל עוד ישראל לא תהפוך לסין או לאיראן, סביר להניח שה-VPN יישאר חוקי. יחד עם זאת, יש להבדיל בין חוקי המדינה לבין חוקים ותקנות מקומיים. לדוגמה, יכול להיות שמקום העבודה שלכם או אפילו מוסד הלימודים בו אתם לומדים אוסרים על שימוש ב-VPN, ואז אתם עשויים להיות בבעיה.

יש גם אלמנט חשוב נוסף שכדאי לזכור: אם בחרתם בשירות VPN ששומר את המידע עליכם, הוא עשוי להידרש למסור את המידע הזה לידי הרשויות במקרים מסוימים. לכן, עדיף לבחור בשירות VPN שלא שומר נתונים.

כמה זה עולה (או לא עולה…)?

שירותים חינמיים

אם תחפשו שירותי VPN בגוגל, סביר להניח שתמצאו עשרות הצעות לשירותי VPN חינם, אך הם עשויים להיות מוגבלים מאוד מבחינת נפח גלישה או מהירות. לכן, אפילו אם יש לכם חיבור מהיר של סיבים אופטיים לא בטוח שתוכלו לצפות בשירותי סטרימינג.

אבל הבעיה היותר גדולה היא שחלק מה-VPNים האלו הם פשוט תרמיות שנועדו למסור את הפרטים שלכם לכל מיני חברות מפוקפקות, חלקן מסין…

מבין השירותים החינמיים שאתם יכולים בכל זאת לסמוך עליהם נמצאים NordVPN ו-  Hotspot Shield (שלא מאפשרים צפייה בסטרימנג). אפשרות נוספת ושימושית למדי היא להשתמש בדפדפן אופרה שיכול לספק לכם אנונימיות באמצעות VPN מובנה.

שירותים בתשלום

שירותים בתשלום בדרך כלל עולים בין 5$ ל-10$. מלבד זאת יש עשרות קופונים שאפשר למצוא ברחבי הרשת ובערוצי יוטיוב מסוימים שיתנו לכם הנחות או אפילו תקופה מסוימת בחינם (ללא הגבלות כמו בשירותים החינמיים).

השירותים בתשלום נבדלים זה בזה מבחינת רמת האבטחה (הצפנת המידע לא מונעת זליגה שלהם ב-100%), מיקום השרתים, המספר שלהם וכתוצאה מכך גם המרחק שלכם מהם (יש גם חברות עם שרתים ישראלים).

בחירה בשרת VPN איטי עשויה לתת לכם מהירות הרבה יותר נמוכה מזו של תשתית האינטרנט שלכם, וזה יכול להיות קריטי לשירותי סטרימינג או הורדות. לכן, הדבר הראשון שאתם צריכים לעשות זו בדיקת מהירות, וכדאי לברר קודם אם יש תקופת ניסיון כדי שלא תתקעו עם מנוי איטי שכבר שילמתם עליו.

אז כדאי או לא כדאי?

בעיקרון חשוב לדעת שבישראל לא קרו כמעט מקרים בהם אנשים נתבעו אישית מכיוון שלא השתמשו ב-VPN והפעילות שלהם ברשת נחשפה.

זאת לעומת מדינות כגון ארה”ב שם מדובר בסכנה של ממש. לכן, השאלה היותר גדולה היא כמה השימוש שלכם באינטרנט באמת מוגבל. כיום זה תלוי בעיקר בספק שלכם. לדוגמה, ישנם אנשים שטוענים ששרתי משחקים בחו”ל מואטים על ידי חלק מן הספקים במטרה שתעברו לחבילות הגיימינג המיוחדות שלהם. באמצעות VPN תוכלו לעשות ניסוי ולבדוק אם הספק שלכם באמת מאט את השרתים האלו.

הנמכרות ביותר

Skip to content