איך תגנו על המחשב שלכם מאיומים ברשת?

הנמכרות ביותר

עד עכשיו דיברנו כאן ב-mycompare על הגנה ברשת האלחוטית, אבל מלבד זאת אחד המכשירים הכי פגיעים לאיומים הוא המחשב שלנו. ספקיות אינטרנט מסוימות מספקות “הגנת סייבר”, כלומר, חבילת תוכנות שהמטרה שלהן הוא להגן על המחשב.

עם זאת, חשוב לשים לב אם ההגנה שאתם מקבלים היא מבוססת תוכנה או נעשית ישירות דרך הספק. אם מדובר בתוכנה, יכול מאוד להיות שיותר משתלם לכם להתקין תוכנה בעלות חד פעמית ללא קשר לספק במקום לשלם עליה כל חודש.

לעומת זאת, אם מדובר בפתרון שמגיע על גבי הרשת של הספק עצמו, ייתכן ששווה להשקיע בו כשכבת הגנה נוספת (אך לא יחידה). במקרה הזה אתם צריכים לקחת בחשבון שלא תהיו מוגנים מחוץ לרשת בבית שלכם (לדוגמה, אם אתם מתחברים לרשת אלחוטית דרך הלפטופ).

הנה לדוגמה מה שפרטנר נותנת:

תמונה שמכילה צילום מסך

התיאור נוצר באופן אוטומטי

התקנת תוכנות אנטי וירוס והסרת תוכנות זדוניות על גבי המחשב עצמו

מדובר בשני סוגים שונים של תוכנות : אנטי וירוסים נועדו לטפל באופן ספציפי בווירוסים שהן לרוב תוכנות זדוניות שמעתיקות את עצמן מקובץ לקובץ ומחשב למחשב. לעומת זאת, תוכנות זדוניות הן כל סוג של תוכנה שמבצעת פעולה לא רצויה, גם אם מדובר במעקב אחרי מידע מהמחשב שלכם ושליחה שלו לגורם זר.

לכן, לעיתים יש להתקין שתי תוכנות הגנה או לבחור בפתרון כולל.

ב-Windows 10 יש הגנה פנימית באמצעות Windows Defender. היתרון שלה הוא שהיא לא מציקה יותר מדי או מפריעה להשתמש בתוכנות שכבר יש לכם על גבי המחשב (תוכנות אחרות עשויות לחסום תוכנות לגיטימיות). החיסרון שלה שהיא לא מספקת פתרון כולל ואת כל התכונות המתקדמות של התוכנות הייעודיות.

קבצים חשודים

לעיתים אנחנו מורידים תוכנה או קובץ מהאינטרנט ומקבלים אזהרה שמדובר בקובץ לא מוכר. קודם כל, לעולם אל תורידו קובץ שאתם לא מכירים את המקור שלו כגון קובץ ששלחו לכם בדואר אלקטרוני מכתובת שאתם לא מכירים. אם אתם מורידים תוכנה מומלצת, עשו זאת תמיד מהאתר הרשמי. למשל, CCleaner היא תוכנה כשרה לחלוטין לניקוי המחשב מקבצים מיותרים, אך חשוב להוריד אותה אך ורק מהעמוד ההורדה הרשמי.

קישורים חשודים ופישינג

אחת מהדרכים הפשוטות ביותר לפגוע במשתמשים היא דרך הנטייה שלנו לסמוך על אחרים.

כיצד זה מתבצע?

1. בשיטה אחת התוקף שולח לנו הודעת דואר אלקטרוני תמימה שמתחזה לאתר רשמי כמו למשל אתר של בנק. בפועל ההודעה הזו לא נשלחת מהשרת האמיתי והקישור שנמצא בה מוביל לאתר מזויף עם כתובת דומה לכתובת האמיתית. למשל, אם אתר הבנק שלנו הוא בנק לאומי (http://www.leumi.co.il), האתר החשוד יכול להיות לדוגמה תחת הכתובת http://www.bank-leumi.co.il.

ברוב תוכנות ושירותי הדואר האלקטרוני יש דרך לראות את השרת האמיתי ממנו נשלחה ההודעה. למשל, ב-Gmail לוחצים על סימן הטקסט הקטן.

זוהי כתובת תקינה (paypal.co.il):

תמונה שמכילה צילום מסך

התיאור נוצר באופן אוטומטי

דבר נוסף: שום גורם רשמי לא יבקש מכם למסור את הסיסמה שלכם במייל. לעולם אל תעשו זאת!

2.דרך אחרת ויותר מסוכנת היא קבלת הודעה מאדם שאנחנו מכירים, אך הוא לא כתב אותה והיא נשלחה באופן אוטומטי מהכתובת שלו על ידי התוקף שהדביק את המחשב שלו.

בראש ובראשונה, בדקו האם אתם מצפים ממנו למייל כזה, האם זהו סגנון הכתיבה שלו והאם זו בכלל השפה שבה הוא נוהג לכתוב לכם. לעיתים יש גם תרגומים אוטומטים לעברית מלאים בשגיאות וברור למדי שהם לא אמיתיים.

במידה ואתם חושדים שההודעה זויפה בשמו, צרו עימו קשר באופן מיידי, רצוי דרך הטלפון / סמס / Whatsapp ולא כתובת המייל, שאולי התוקף כבר השתלט עליה.

תוכנות כופר

תוכנות כופר הן סוג אכזרי במיוחד של תוכנות זדוניות שיתקפו את המחשב שלכם ויתחילו להצפין את הקבצים שבו. בסופו של דבר הן ידרשו מכם כופר כדי לקבל מפתח הצפנה שיפתח אותם שוב, ולעיתים גם אחרי תשלום הכופר לא תקבלו מפתח (אחרי הכול מדובר בעברייני רשת).

תמונה שמכילה צילום מסך

התיאור נוצר באופן אוטומטי

במידה וקיבלתם הודעת כופר, בצעו כמה שיותר מהר את הפעולות הבאות:

1.אם יש לכם גישה למערכת ההפעלה (מה שלא תמיד קורה), בדקו אם תוכנת ההגנה שלכם מזהה את  תוכנת הכופרה.

2.נתקו את המחשב מהרשת כדי לא להדביק גם מכשירים אחרים.

בכל אופן, חשוב לגבות את הקבצים החשובים לכם באופן סדיר לכונן גיבוי חיצוני או שירותי ענן במידה והם לא מסונכרנים באופן אוטומטי עם המחשב שלכם (אחרת ההצפנה עשויה לעבור אליהם!).

3.חפשו ברשת את המפתחות, ייתכן כי מדובר בתוכנה ישנה שחברות ההגנה הצליחו למצוא את המפתחות שלהן.

טיפול בנזק שכבר נעשה

אם הגעתם למצב בו תוכנה מסוימת או וירוס כבר הזיקו למחשב, קיימת אפשרות לבצע שחזור אוטומטי ב-Windows באמצעות Windows Restore. כברירת מחדל, המערכת של Windows מבצעת גיבוי כל כמה ימים ומאפשרת להחזיר את המחשב שלכם אחורה.

קישורים מומלצים:

SafetyDetectives – אתר בינלאומי מתורגם לעברית (לא תרגום מכונה) שמשווה בין תוכנות אנטי-וירוס ותוכנות להסרת תוכנות זדוניות עם רשימת יתרונות וחסרונות של כל תוכנה.

הסברים על התוכנות המובנות בחלונות באתר מיקרוסופט (בעברית)

הנמכרות ביותר

Skip to content