אינטרנט בחלל לכל אחד – מדע בדיוני או מציאות?

הנמכרות ביותר

המילים “לווין” ו”חלל” עדיין מצליחות להצית את דמיוננו ועתיד אוטופי בו כל כדור הארץ מחובר דרך רשת תקשורת ענקית אחת ענקית שמרחפת בחלל נראה לעיתים ממש מעבר לפינה.

בין החברות שחושבות על הקמת אינטרנט מבוסס לווין: פייסבוק, SpaceX של איילון מאסק, אמאזון וכמובן וגוגל, אשר בוחרת בפתרון מעט שונה של אינטרנט דרך בלונים.

יקר וגבוה

לפני הכול, חשוב להבין את האתגרים העומדים בפני מי שרוצה להקים חיבור אינטרנט לוויני: מרבית הלוויינים שמשמשים כיום לחיבור לוויני נמצאים במרחק של עשרות אלפי קילומטרים מכדור הארץ ולכן קיים עיכוב גדול יחסית בשליחה וקבלה של אותות. אם מוסיפים לזאת את העלויות הגבוהות של תפעול ושיגור הלווינים, קל להבין למה חיבור איטי להחריד של 2 מגה יכול לעלות כ-300 דולר לחודש באזורים מבודדים כמו אלסקה.

ומכיוון שאחת המטרות של אינטרנט לוויני היא להביא את בשורת האינטרנט גם למדינות עולם שלישי, ברור שלא מדובר בפתרון ישים.

זול ונמוך

הפתרון לבעיה הוא להקים מספר גבוה של לוויינים ייעודים לעניין שירחפו מעל כדור הארץ בגובה של “רק” כמה מאות קילומטרים. כאן האתגר הוא להשתמש במספיק לוויינים כדי לאפשר אזור כיסוי רחב מספיק. מבחינת עלות, כיום העלות של שיגור כמה מאות לוויינים קטנים זהה לעלות שפעם נדרשה לשיגור של לווין גדול. הלוויינים יוכלו גם לספק אינטרנט במקומות בהם פריסת סיבים אופטיים היא בעייתית או מוגבלת.

מה מבטיחה כל חברה?

אפל: מה הקשר בין אפל ללוויינים  ? מסתבר שהחברה רוצה להפחית את התלות בינה לבין ספקי התקשורת הסלולרית אפילו יותר ולספק אינטרנט לוויני לכל מי שמשתמש במכשיריה, סביר להניח שבמחיר מופחת או בחינם (מה שעלול לשים סוף למחירי האינטרנט הסלולרי המופקעים בחו”ל). לא ידוע הרבה על הפרויקט, אך החברה נעזרת בין היתר במומחים שעבדו לשעבר עם גוגל. בנוסף הגדילה החברה את תקציב מחלקת הפיתוח והמחקר שלה.

פייסבוק: לא הרבה ידוע על הפרויקט של פייסבוק, למעט הכינוי שלו, אטינה. השיגור הראשוני היה אמור להתבצע בתחילת שנת 2019, אבל עד כה לא ממש שמענו חדשות קונקרטיות מהחברה. בעבר רצתה פייסבוק לספק אינטרנט באמצעות רחפנים מיוחדים שייטענו באמצעות פאנלים סולריים, אך ביטלה את הפרויקט.

אמאזון: החזון של אמאזון שידוע גם כ-“פרויקט קויפר” הוא לשלוח קצת יותר מ-3,000 לוויינים לחלל על מנת לספק אינטרנט לוויני ללא פחות מ-95% מאוכלוסיית העולם. הפרויקט אומנם ייקח לא מעט זמן, אך באמאזון רואים בו השקעה לטווח הארוך.

ספייס אקס: הפרויקט המעט מגלומני של איילון מאסק, אשר בין היתר מתכנן לשלוח תיירים עשירים למאדים, הוא דווקא אחד היחידים שהתחיל לפעול באמצעות חברת הבת “סטארלינק”. הודות לסטארלינק שוגרו כבר כמה מאות לוויינים והמטרה היא לשגר בסופו של דבר כ-12,000.

סטארלינק עשוי להתחיל ולספק שירותי אינטרנט כבר בקיץ הזה בתקווה להגיע למהירות של 1 ג’יגה ביט לשנייה (בערך כ-1,000 מגה). איילון מאסק כבר הספיק אפילו לעקוץ את אמזון בטוויטר:

https://twitter.com/elonmusk/status/1115764921482919937

פרויקט לון של גוגל: פרויקט לון של חברת הבת של אלפאבית (חברת האם של גוגל) הוא ללא ספק אחד מהפרויקטים היותר מוזרים והוא מזכיר קצת משהו שיצא מסרט מדע בדיוני. במעבדות של גוגל פותחו בלוני הליום דקיקים היוכלו להעביר אינטרנט אלחוטי בזמן הריחוף. המטרה היא להגיע לגובה של 20 ק”מ מעל פני הקרקע אל שכבת הסטרטוספירה וכך יהיה אפשר להגיע לעוד 2.2 עד 4.8 מיליארד בני אדם שכיום לא יכולים לקבל חיבור אינטרנט יציב מבלי לשנות את מיקומים.

מספר הבלונים לו יזדקק פרויקט לון הוא נמוך יחסית, כ-300 בלבד, וזאת בהנחה שניתן יהיה להביא אותם לקו הרוחב הדרומי 40 עליו נמצאות בין היתר אוסטריה וניו-זילנד. על פי התוכנית, כל בלון יוכל לכסות כשטח של 1,250 קמ”ר ללא הקשר לטיפוגרפיה שלו.

על מנת לקלוט את השידור של הבלונים יהיה צורך במערך מיוחד של מקלטים ואנטנות שבסופו של דבר יתחברו לספקי האינטרנט המקומיים.

לסיכום:

למרות שהטכנולוגיה עצמה קיימת, נראה כי יעברו לפחות עוד כמה שנים טובות עד שנוכל לקבל אינטרנט מהיר ואיכותי בכל מקום על פני כדור הארץ, ובכל מקרה לא נראה כי מובטחת לנו כאן מהירות יוצאת דופן. מהבחינה הזו נראה כי החיבור המהיר ביותר עדיין מושג על ידי סיבים אופטיים, כאשר חוקרים הצליחו כבר להגיע למהירות של לא פחות מ-44.2 טרה ביט (יותר מ-45,000 ג’יגה ביט!) שעשויה להפוך לזמינה תוך כ-5 שנים.

הנמכרות ביותר

Skip to content