מה זה DNS ולמה תרצו לשנות אותו?

הנמכרות ביותר

בין כל השיטות והטריקים להאצת חיבור האינטרנט, שינוי ה-DNS היא אחת מאלו שקוראים עליה. אבל כדי להבין למה היא בכלל יכולה לעזור, חשוב קודם כל להבין מה זה DNS:

לכל ספק אינטרנט ישנו שרת DNS משלו. התפקיד של שרת ה-DNS הוא למעשה לתרגם את הכתובת אותה אתם מקישים לכתובת IP שהיא הכתובת שמזהה את המחשב באינטרנט. רוב המשתמשים לא יטרחו לשנות את כתובת ה-DNS שלהם למרות שאין שום מניעה לעשות זאת. הם גם לא יחשבו על בדיקת ה-DNS של הספק לפני שהם מבצעים השוואת מחירי אינטרנט.

DNS ומהירות

במקרים רבים שימוש ב-DNS חלופי הוא אכן מהיר יותר, אבל חשוב להבין שלרוב מדובר רק על הזמן שחולף מהרגע בו לחצתם על אלמנט מסוים ועד שהוא הופיע. זה יכול להיות למשל אתר באינטרנט, אבל זה יכול להיות גם סרטון שלמעשה נטען משרתים שונים של יוטיוב. אתר איטי עדיין יעלה לאט ותשתית אינטרנט בינונית לא תהפוך פתאום לתשתית אינטרנט מהירה…

אבל זה לא הכול

שינוי ה-DNS יכול להיות שימושי גם עבור מעקף של אתרים שנחסמו על ידי ספקי אינטרנט, וזו הסיבה שאתרים מסוימים משנים כל את הכתובת שלהם כדי להישאר זמינים. שינוי כתובת ה-DNS יכולה לגרום לאתרים האלו להישאר זמינים גם בכתובת הישנה.

מספר הקסם: 1.1.1.1

למרות שלגוגל יש DNS משלה (8.8.8.8) כבר כמה שנים טובות, שרת ה-DNS הכי מדובר כיום הוא של Cloudflare. למי שלא מכיר, זוהי חברה שמספקת שירות להאצת המהירות של אתרים באמצעות טעינה שלהם משרתים מקומיים דרך טכנולוגיה בשם CDN והיא משמשת בעיקר בעלי אתרים.

בלי להיכנס ליותר מדי הסברים נוספים, הטכנולוגיה הזו משמשת גם בשרת ה-DNS שלה, כך שיש פחות מעבר בין שרתים ברחבי העולם גם בהשוואה לשרת ה-DNS המקומי של הספקית שלכם.

אבל ל-Cloudflare יש עוד שפן אחד בכובע: באופן כללי, כל בקשה שנשלחת מהרשת שלכם נשמרת על גבי שרת ה-DNS של הספק, כך שאפילו אם תמחקו את היסטורית הגלישה שלכם או תהיו במצב “גלישה בסתר”, היסטוריית הכניסות שלכם תישמר היכן שהוא מחוץ לטווח הגישה שלכם. ב-Cloudflare  לעומת זאת מבטיחים שכל המידע יימחק תוך כ-24 שעות.

איך תשנו את ה-DNS בראוטר?

ברוב הראוטרים אפשר להיכנס לממשק הניהול דרך כל מכשיר שמחובר אליו. אם אין לכם את חוברת ההפעלה או הדיסק שהגיעו איתם, הקלידו את מספר המודל שלהם בגוגל בתוספת המילה Manual (מספר המודל נמצא במדבקה על הראוטר והוא מורכב משילוב של אותיות ומספרים). ברוב המקרים זה ייקח אתכם לאתר היצרן.

שימו לב גם לכך שיש ראוטרים כמו ההוטבוקס של הוט שאין בהם כלל אפשרות לשנות את ה-DNS…

לאחר שנכנסתם לממשק, הגיעו להגדרת ה-DNS על פי ההוראות. כברירת מחדל היא תהיה מכוונת על הגדרה אוטומטית שהספק שלכם ייתן. עליכם לבחור בהגדרה ידנית ולכתוב את ה-DNS החלופי וה-DNS המשני (לגיבוי).

ה-DNS המשני ל-1.1.1.1 הוא 1.0.0.1. ל-8.8.8.8 הוא 8.8.4.4.

ההגדרה הזו תהיה רלוונטית רק למכשירים שמחוברים לרשת המקומית באופן חוטי או אלחוטי. כשאתם מחוברים לרשת סלולרית בטלפון שלכם או רשת אלחוטית חיצונית, זה כבר לא יהיה המצב. בכל מערכת הפעלה סלולרית תצטרכו לשנות את ההגדרות באופן אחר.

לדוגמה, באנדרואיד תוכלו למצוא את האפשרות תחת הגדרות חיבור, אך תצטרכו להקליד את ה-DNS באופן מעט שונה. לדוגמה עבור ה-DNS  של Cloudflare, עליכם לרשום one.one.one.one.

חשוב מאוד: אם מסיבה מסוימת מוגדר אצלכם DNS באופן ידני, רשמו אותו בקובץ טקסט על מנת שתוכלו לשחזר אותו במידת הצורך.

איך תשנו את ה-DNS במחשב?


כדי לשנות את ה-DNS במחשב בצורה מסודרת אתם צריכים לעבור דרך כמה מסכים. אתם יכולים לעקוב אחרי ההוראות באתר של מיקרוסופט (ההתייחסות ל-DNS מופיעה למטה, אבל הצעדים זהים).

הנמכרות ביותר

Skip to content