מלחמת הדפדפנים – האם היא עדיין רלוונטית?

הנמכרות ביותר

ההיסטוריה של האינטרנט הציבורי ידעה לא מעט מלחמות ומלחמת הדפדפנים נחשבת לאחת מהיוותר ידועות שבהן: וותיקי הגולשים בוודאי זוכרים שכאשר שלטו כאן מספר חד ספרתי של ספקיות אינטרנט והדרך היחידה לגולש באופן נורמלי הייתה דרך בזק בסופי שבוע, ניטשה תחרות עזה בין Netscape לאינטרנט אקספלורר.

עד סוף 96′ נטסקייפ שלטה ללא עוררין בתחום הדפדפנים, אך אז מיקרוסופט הצליחה לדחוק אותו לפינה כמעט לא רלוונטית בזכות כמה מהלכים מלוכלכים למדי כמו הפיכת הדפדפן שלה, אינטרנט אקספלורר לדפדפן ברירת המחדל של חלונות. בשלב הבא דפדפן אלטרנטיבי חדש בשם Firefox הצליח להתחיל לנגוס בפופולאריות של IE למרות זרוע הברזל של מיקרוסופט בזכות המהירות שלו והשימוש בתוספים. בשיאו הוא הגיע בערך ל-30% נתח שוק.

אבל אפילו מיקרוסופט ומוזילה (המפתחת של Firefox) לא הצליחו לעמוד בפני ענקית הרשת גוגל שהדפדפן שלה כרום התחיל לצבור מומנטום מטורף בסוף העשור הראשון של שנות ה-2000.

כידוע, כרום עדיין נמצא בראש, אבל השימוש הגובר באינטרנט סלולרי מציב לו תחרות ממקום לא צפוי: ספארי של אפל – על פי אתר Statcounter הוא הגיע לשיא שלו באוקטובר 2019 עם כמעט 65% נתח שוק, אבל מאז הוא ירד אט אט לטובת ספארי שמשמש בעיקר באייפונים של אפל שעשו קאמבק בשווקים הקלאסיים שלהם כגון ארה”ב.

אז איזה דפדפן באמת עדיף?

אין ספק שלעובדה שגוגל דוחפת את כרום באגרסיביות לכל מי שלא משתמש בו יש חלק גדול בפופולאריות העצומה שלו. אבל האם הוא באמת הדפדפן הטוב ביותר למשתמש הממוצע?

כרום נגד פיירפוקס: “הדפדפן של הגיקים”

מסקירה מעודכנת של Digital Trends שהתמקדה בעושר האפשרויות והביצועים הטכניים של כל הדפדפנים בגרסאות האחרונות שלהם, הם מסכמים שכרום הוא עדיין הדפדפן בעל מספר היתרונות הגדול ביותר, במיוחד בזכות העובדה שניתן לסנכרן אותו בכל המכשירים שלכם, האינטגרציה עם אפליקציות פופולאריות כגון Gmail וחנות התוספים הנרחבת.

מיד לאחר כרום דורגה הגרסה החדשה של פיירפוקס, Firefox Quantum. פיירפוקס הוא עדיין דפדפן דומה יחסית לכרום מבחינה חיצונית עם ממשק נקי ומבחר עצום של תוספים, אבל גרסת הקוואנטום משוכללת אפילו יותר נועדה לנצל מעבדים מהירי ליבות מהדורות האחרונות. בפועל לא ברור כמה זה אפקטיבי בשלב זה מכיוון שדווקא הגרסה הקודמת של פיירפוקס (Kraken) נמצאה מהר יותר על המחשב מודרני ששימש לבדיקות.

תחום בולט שבו פיירפוקס מנצח את כרום הוא האפקטיביות בכל מה שנוגע לניצול הזיכרון עם כמות רבה של טאבים פתוחים. כרום לעומת זאת עדיין מנצל את הזיכרון באופן יחסית גרוע על מנת למנוע מטאבים שקורסים להפיל את כל הדפדפן, מה שיכול להיות בעייתי במחשבים ישנים יחסית שבהם יש רק 4gb של זיכרון.

הנה הסבר טכני יותר למי שמתעניין:

לסיכום, מי שעדיין פוחד  ממה שכרום שולח (או לא שולח) לגוגל, בהחלט יכול להפוך את פיירפוקס לדפדפן העיקרי שלו. יש לזכור שבכל אופן שני הדפדפנים שיפרו מאוד את האופן בו הם מטפלים במידע שנשלח לאתרי צד שלישי.

אופרה

אופרה נחשב לדפדפן של “מביני עניין” והוא ידוע במהירות הרבה שלו הודות לעובדה שהוא קליל יחסית (אך כרום הצליח לצמצם את הפער לאחרונה). יחד עם זאת, מבחר התוספים המובנים כמו ארנק למטבעות קריפטוגרים (כגון ביטקויין) מובנה, שמירת עמודים וטעינה מוקדמת לא בהכרח רלוונטי לכלל הגולשים.

כיום מדובר ללא ספק באחד הדפדפנים היותר מרהיבים בשוק, אבל יש צורך להתרגל לתפריט המצומצם שלו, אם כי האפשרויות החשובות ביותר כמו חסימת מעקב על ידי אתרי אינטרנט נמצאות במרחק נגיעה.

אתם בהחלט מוזמנים לנסות אותו, במיוחד כשכיום רוב האתרים הבעייתיים יותר בישראל (כגון אתרי הממשל) כבר עובדים אתו כמו שצריך.

Edge – כמעט, אבל לא שם

Edge עבר לפחות שני גלגולים: בהתחלה הוא תיפקד בתור חלופה משנית לאינטרנט אקספלורר בחלונות 10 ולאחר מכן הוא בעצמו עבר אתחול והפך ל-“Edge החדש” על בסיס המנוע של כרום (שהוא חופשי לשימוש). מיקרוסופט טוענת שזהו הדפדפן המהיר ביותר בשוק, ועל סמך הבדיקות של Digital Edge היא אכן צודקת.

נכון להיום שתי הגרסאות לא מצליחות ממש לצבור מומנטום, במיוחד כאשר הגרסה החדשה לא כלולה בעדכון מאי של חלונות. זאת למרות שמדובר בדפדפן מאוד מהיר עם שימוש יעיל בזיכרון. למעשה הוא אפילו תומך בהרחבות הקיימות של כרום שהותקנו בעבר, אם כי הרחבות נוספות יש להתקין מהחנות של מיקרוסופט. גם תפריט הניווט שלו נוח יחסית לעומת תפריט ההגדרות המסורבל של כרום.

בסיכומו של דבר Edge יכול להיות בחירה טובה עבור משתמשים פחות מתוחכמים או מי שלא נרתע מלהשתמש בעוד מוצר של מיקרוסופט.

ספארי – אם זה לא מקולקל…

ספארי מהווה את ברירת המחדל במק ואייפון והרבה מאוד משתמשים לא מוצאים סיבה להחליף אותו: הוא מתממשק מצוין עם הסביבה הסגורה יחסית של אפל ולמרות שהוא לא מאוד מהיר, הוא עושה את העבודה. למעשה, אפל אפילו לא מנסה להתחרות עם דפדפנים אחרים ב-PC והפסיקה את עדכוני ספארי אי שם ב-2015, מה שהופך אותו ללא רלוונטי עבורם.

לסיכום

יש סיבה לכך שכרום הוא עדיין הדפדפן הטוב ביותר, במיוחד אם אתם תלויים בגוגל לשימוש היום יומי שלכם או קופצים הרבה בין מכשירים. מרבית הדפדפנים האחרים יכולים להוות אלטרנטיבה מסיבות ספציפיות כמו חוויה חלקה יותר או הפחתת בזבוז המשאבים.

הנמכרות ביותר

Skip to content