עד כמה מהיר צריך להיות האינטרנט שלכם?

הנמכרות ביותר

אנחנו מדברים כאן המון על ספקי אינטרנט ותשתיות אינטרנט, כאשר חברות התשתית דוחפות לנו עוד ועוד פרסומות על כמה האינטרנט שלהם מהיר. ובסופו של דבר, מהירות האינטרנט היא באמת מה שרוב האנשים תופסים למדד הטוב ביותר לאיכות החיבור שלהם.

אבל האם כולנו באמת צריכים 500 מגה, או אפילו 100 (המהירות המינימלית אצל הוט)? התשובה תלויה מאוד בשימושים שלנו.

יציבות מול מהירות

נתחיל עם הערה קטנה ונסביר שאינטרנט מהיר לא שווה הרבה אם הוא לא יציב ומתנתק כל הזמן. לעיתים מדובר בעניין של כיוון לא אופטימלי של הרשת האלחוטית, אך לעיתים מדובר בבעיה של תשתית. האינטרנט היציב ביותר כרגע הוא אינטרנט סיבים אופטיים, אך הפריסה שלו עדיין מוגבלת בעיקר לערים הגדולות.

גלישה באתרים

גלישה בסיסית באתרים מהמחשב האישי אפשר לבצע גם במהירות של 40 מגה, ולכן אם כל מה שאתם עושים זה לבדוק מייל ולגלוש באתרי חדשות, אתם לא באמת צריכים יותר מזה. תוכלו גם לראות את רוב הסרטונים ביו-טיוב שהם לא באיכות 4K.

סטרימינג

סטרימינג פשוט באיכות HD בנטפליקס דורש חיבור של 5 מגה. נשמע מעט? בדרך כלל זהו אכן המצב, אלא אם כן אתם נמצאים באזור בו התשתית ממש לא טובה ויש בה הרבה ניתוקים שגורמים לתקיעות. לכן, אם אתם לוקחים בחשבון שתרצו לראות סדרות או סרטים במקביל בכמה מכשירים, כדאי לכם מאוד לבדוק איזו מהירות אתם מקבלים דרך הרשת האלחוטית.

אם אנחנו מדברים על הזרמת תכנים ב-4K שיש היום לא רק בנטפליקס, אלא גם אצל ספקי תוכן אחרים דרך האינטרנט כגון פרטנר, הרי שכבר נצטרך בערך מהירות של 25 מגה לכל מכשיר. כאן כבר קשה מאוד להסתדר בלי חיבור יציב של 100 מגה (גם אם אתם מחוברים ישירות לראוטר), וזה אולי הזמן לבצע השוואת מחירי אינטרנט מכיוון שההפרשים הופכים להיות הרבה יותר משמעותיים. יכול להיות שתרצו גם להשתמש בראוטר טוב יותר מזה שאתם מקבלים מהספק או חברת התשתית.

העלאת תכנים

כאן אחד המספרים החשובים ביותר הוא מן הסתם מהירות ההעלאה שלכם. העניין הוא שמהירות ההעלאה הממוצעת בישראל היא די נמוכה. לדוגמה, גם בחיבור של 500 מגה, מהירות ההעלאה שלכם תנועה בין 0.01 מגה (שזה בערך כמו בחיבור משנות ה-90) ועד ל-10 מגה בסך הכול. הסיבה לכך היא שרוב החיבורים בארץ הם חיבורים א-סינכרונים, כלומר, מהירות ההעלאה קטנה משמעותית ממהירות ההורדה.

היוצאים מן הכלל הם חיבורי הסיבים האופטיים, שם היחס הוא בדרך כלל 1:10 (ב-500 מגה תקבלו מהירות העלאה של 50 מגה).

מהירות של 50 מגה תאפשר לכם כבר להעלות סרטונים באופן הרבה יותר מהיר, גם באיכות גבוהה יחסית.

שיחות ווידאו

המהירות לה אתם זקוקים לטובת שיחות ווידאו תלויה באיכות השיחה ומספר המשתתפים.

לדוגמה, בעוד שיחה באיכות גבוהה של Full HD בזום עם אדם אחד תדרוש מכם מהירות העלאה והורדה של 1.8 מגה בלבד, לשיחות קבוצתיות ב-HD כבר תצטרכו מהירות הורדה והעלאה של 3 מגה.

לכאורה זה נשמע מעט, אבל כל מי שביצע שיחות ווידאו אפילו דרך ה-Wi-Fi בטלפון יודע שאיכות השיחה ובעיקר הווידאו כל הזמן משתנה. לעיתים זה תלוי בצד השני, אבל לעיתים זה גם תלוי בכם.

אגב, הדרישות משתנות גם בין תוכנה לתוכנה. למשל, בסקייפ כבר צריך 8 מגה העלאה עבור שיחה קבוצתית של 7 אנשים.

גיימינג

בניגוד למה שמקובל לחשוב, מהירות העלאה והורדה הן לא קריטיות עבור גיימינג, מה שהרבה יותר קריטי זו איכות החיבור לשרתי משחקים מרוחקים והזמן שעובר עד שהמידע מגיע אל השרת וחוזר מן השרת, וזו כבר פונקציה של ספק האינטרנט. יש ספקים אשר מבטיחים תיעדוף לשרתי משחקים בזכות “חבילות גיימינג”, ולכן יש להסתכל עליהן כמוצר נפרד שאינו קשור בהכרח למהירות.

לסיכום

לצרכנים שונים יש צרכים שונים בכל מה שקשור לאינטרנט. למרות שמהירות אינטרנט גבוהה יכולה תמיד לעזור, לעיתים עדיף לבחון היטב אם אתם זקוקים למהירות הזו, במיוחד כשאתם משווים בין חבילות של 200 מגה ואילך. כמו כן, אם יש לכם אפשרות לבחור בין אינטרנט “רגיל” על תשתית כבלים או טלפון ובין אינטרנט בסיבים אופטיים, הסיבים יתנו לכם אינטרנט הרבה יותר יציב, שזה לא פחות חשוב.

הנמכרות ביותר

Skip to content