ככה עושים את זה נכון – בוחרים בתשתית האינטרנט הכי מתאימה

הנמכרות ביותר

אחד הוויכוחים הניטשים בין משתמשי האינטרנט הכבדים בארץ הוא איזו תשתית אינטרנט הכי טובה כיום. אם בעבר הצרכן היה יכול לבחור רק בין תשתית בזק לבין תשתית הוט, הרי שכיום התווספה גם האופציה של סיבים אופטיים. למרבה הצער, הסיבים האופטיים זמינים נכון להיום (2020) רק באזורים מסוימים בארץ.

תשתית בזק

תשתית בזק מסתמכת על קווי הטלפון הוותיקים והמוכרים לכולנו בטכנולוגיה הקרויה DSL. הטכנולוגיה מאפשרת לשמור על חיבור קבוע לרשת מבלי להפריע לשיחות המתבצעות על קו הטלפון, וזאת באמצעות אותם פילטרים מפורסמים שמתחברים לשקעי הטלפון הביתיים שלנו. דבר זה מתאפשר באמצעות העברה מקבילה של מידע בתדירות אחרת מזו של שיחות הטלפון, ממש כמו שהרדיו מאפשר להאזין לתחנות שונות שכל אחת משודרת בתדר שונה.

מכיוון שרובינו מורידים יותר מאשר מעלים מידע, ספקיות האינטרנט נותנות עדיפות למהירות ההעלאה על פני מהירות ההורדה, וזהו אחד החסרונות העיקריים של תשתית ה-DSL הנפוצה (וגם תשתית הכבלים שנגיע אליה מידע). כיום מהירות העלאה גבוהה חשובה מאוד למשל למי שמשחק משחקי רשת או מעלה סרטונים גדולים באיכות גבוהה ליו-טיוב.

חיבור שבו יש הבדל בין מהירות ההורדה להעלאה נקרא גם חיבור “א-סינכרוני”, וזוהי משעות האות A בביטוי השגור בפני רבים לאינטרנט מהיר, ADSL (למרות שכיום הטכנולוגיה מעט שונה ונקראת VDSL).

היתרון הגדול ביותר של תשתית בזק הוא שאנחנו לא מחלקים את החיבור שלנו עם משתמשים אחרים.

עם זאת, יש גם חיסרון, והוא שאיכות החיבור והמהירות תלויים במרחק שלנו מהמרכזייה הקרובה ביותר של בזק. מלבד זאת, התשתית הנוכחית של בזק אינה מאפשרת מהירות של יותר מ-100 מגה, אם כי בתיאוריה הטכנולוגיה תומכת במהירות גבוהה יותר.

תשתית HOT (כבלים)

תשתית הוט משתמשת בכבלי הנחושת המוכרים לנו מחיבורי הכבלים לקיר ומאפשרים מהירות גבוהה של עד 500 מגה. גם כאן מדובר לרוב בחיבור א-סינכרוני, כך שמהבחינה הזו אין יתרון משמעותי לחיבור כבלים.

לתשתית הכבלים יש שני חסרונות. החיסרון המרכזי והקריטי יותר הוא שהחיבור משותף עם אנשים נוספים המחוברים לתשתית באזור שלכם, ולכן יש עליות וירידות במהירות החיבור.

החיסרון השני שלא תמיד מודעים אליו הוא שחיבור הכבלים עשוי להיות מעט יקר יותר גם במהירות של 100 מגה, במיוחד כאשר מדובר בבאנדלים עם ספקים.

תשתית סיבים אופטיים

חיבור הסיבים האופטיים הוא כיום החיבור האיכותי יותר. יש בו הכי מעט ניתוקים והוא תומך במהירות של עד 1,000 מגה. סיבים אופטיים מבוססים על מידע המועבר באמצעות החזרים של קרן אור. מדובר בטכנולוגיה חדשה הרבה יותר מהשתיים הקודמות (באופן יחסי) שהומצאה בשנות ה-70.

החיסרון המשמעותי מאוד הוא שהתשתית עדיין לא פרוסה בכל רחבי הארץ מכיוון שהיא עצמה יקרה. יש כיום שלוש חברות שונות המספקות את התשתית: פרטנר, Unlimited וסלקום. גם בזק מתכננת להצטרף לשירות, כך שאפשר להבין שכאשר הפריסה תהיה רחבה יותר, יהיה מדובר במהפכה של ממש.

להסבר טכני מעט יותר על תשתית הסיבים האופטיים והשוואה שלהם לתשתית הכבלים, ניתן לצפות בסרטון הבא:

תשתית אינטרנט: השוואת מחירים

כאמור, קיימים הבדלים במחיר של התשתיות השונות, אך מכיוון שכיום מקובל מאוד לרכוש באנדלים של ספק ותשתית, מוטב להסתמך על בדיקת המחיר של הבאנדל כולו. באנדלים של ספק + חיבור כבלים נוטים להיות מעט יקרים יותר של תשתית בזק + ספק.

בנוסף, נכון להיום חיבור מהיר בסיבים אופטיים יקר יותר באופן משמעותי משתי התשתיות האחרות, אך לרוב איך צורך לבחור ספק, מה שמקל על השוואת המחירים (בהנחה שיש יותר מאפשרות אחת באזור שלכם).

לסיכום, בחירת תשתית אינטרנט צריכה להיעשות לא רק מתוך שיקולי מחיר, אלא גם משיקולי זמינות ואף הכתובת הספציפית בה אתם גרים.

הנמכרות ביותר

Skip to content